DesignAkadémia

Készíts profi hátterfotókat – avagy mit kezdj a „scene creator”-okkal?

Trendi fotókra, látványos hátterekre szinte minden munkánk során szükség van. Mi a helyzet, ha nem találsz megfelelőt az adott témához, projekthez? Varázsolj! Mutatjuk, hogy hogyan!

Manapság igen trendiek az ún. „flat lay” fotók, melyek egyfajta közeget nyújtanak a bemutatni kívánt téma számára – különféle textúrájú hátterekkel, témához kapcsolódó jellegzetes tárgyakkal, eszközökkel, kifejező szimbólumokkal, utólagosan beillesztett szöveges tartalmakkal (feliratokkal, idézetekkel) és még egy-egy kar/kézfej/láb is feltűnhet a fotókon, ezzel még inkább élővé, közvetlenebbé téve a fotókat.

A flat lay fotózás lényege, hogy egy egyszerű alapra helyezzük a fotózni kívánt, az adott témát leginkább kifejező, illetve az adott stílushoz leginkább passzoló tárgyakat, kellékeket, kiegészítőket, majd addig-addig rendezgetjük, ide-oda rakosgatjuk őket, „stylingoljuk” őket, elveszünk belőlük-hozzájuk adunk, egyszóval addig játszadozunk, kísérletezgetünk velük, amíg az elképzeléseinknek megfelelő beállítást, összképet kapjuk, amely alkalmas a megörökítésre.

Nos, ma már nem is kell messzire mennünk, ha FOTÓZÁS NÉLKÜL szeretnénk hasonló megoldásokat kivitelezni.

Ehhez ún. „scene creator kit”-re, azaz magyarul „jelenetkészítő készletekre” lesz szükségünk.

„Jelenet” alatt tulajdonképpen hátteret vagy kreatív sablont értünk, mely arra szolgál, hogy saját tartalmainkat elhelyezzük rajtuk/bennük, erősítse az átadni kívánt üzeneteinket, illusztrálja az adott témát, designelemként is járuljon hozzá az információk prezentálásához.

Egy kép többet mond ezer szónál, nemde? : )

Ma már egyébként rengeteg ilyen „flat lay”, illetve „scene” típusú fotó áll a rendelkezésünkre a különféle fotóletöltő helyeken. Igen látványosak, a designerek előszeretettel alkalmazzák őket grafikai munkákban, kiadványokban és weboldalakon, de ha éppen nem találunk olyat, amely megfelelne az adott témához, projekthez, vagy éppen színvilágban, stílusban nem találunk passzolót, akkor mi magunk is készíthetünk ilyet – SCENE CREATOR KIT segítségével – legkülönfélébb témákban. : ) 


Ezek a készletek tulajdonképpen gyűjtemények, melyek adott témához, területhez kapcsolódó tárgyakat, eszközöket, grafikai elemeket foglalnak magukban (akár színek, stílusok szerint is), melyeket tetszés szerint felhasználhatunk. Kiválasztjuk őket az adott készletből, ráhúzzuk őket a munkaterületre, majd tetszés szerint rendezgetjük, szükség szerint szerkesztjük őket (pl. színmódosítás), effektekkel látjuk el őket (pl. árnyékolás). Lenyűgöző „jelenetfotókat” állíthatunk így össze – néhány perc alatt, melyekbe aztán beilleszthetjük a saját tartalmainkat, mint például szöveges tartalmakat, weboldal esetén akciógombokat, űrlapokat, stb, végül egy kerek, nem mellesleg ütős egészt kapunk. : )


így is lehet…
de így sokkal ütősebb, nemde? : )

Hogyan is kell elképzelni a scene creator-okat?

• ingyenes és fizetős verziókban egyaránt elérhetjük őket

• jellemzően gyűjtőhelyeken fedezhetjük fel őket, mint például Creative Market, Envato

• PSD fájlok, tehát a Photoshop programban tudunk velük dolgozni

• általában nagy méretűek a .psd fájlok

• ezekben önálló rétegeken, vagy akár csoportokba (mappákba) rendezve találjuk meg az egyes tárgyakat, valamint magát a hátteret

• ezekhez az objektumokhoz effektek (mint például árnyék) is társulhatnak, melyek be/kikapcsolással hozzáadhatók/elvehetők az adott objektumhoz/ról

• illetve pluszban mi magunk is elláthatjuk további effektekkel, különböző rétegstílusokkal ezeket az objektumokat

• akár az egész „jelenetre” „húzhatunk” effekteket (pl. színátmenetet, duotone hatást)

• az objektumokat egyszerűen a Mozgató eszközzel, az egerünkkel „fogd és vidd” módszerrel tudjuk ráhelyezni a háttérre, tetszés szerint tudjuk őket mozgatni, rendezgetni, igazgatni és átméretezni

Bár ezek is felfoghatók kreatív sablonokként, de nem keverendők össze az általunk mockup-ként azonosított, ezzel az elnevezéssel illetett kreatív sablonokkal, hiszen a mockup-ok lényege, hogy intelligens objektumot tartalmaznak, mely segítségével a saját munkánkat illesztjük bele az előre megkomponált „jelenetbe”. A scene creator-ral viszont mi magunk állíthatjuk össze magát a „jelenetet”, a hátteret, és ezt egészíthetjük ki szöveges tartalmakkal, weboldal esetén akciógombokkal, stb.

HASZNÁLATUK:

egy scene creator megnyitást követően (egyelőre ki vannak kapcsolva az objektumok rétegei)
első tárgy láthatóvá tétele a “jelenetben”
további tárgyak felfedése
újabb objektum láthatóvá tétele
adott objektum tetszés szerint áthelyezése, forgatása, átméretezése
és még a háttér is módosítható

egy fehér kitöltésű réteg is elfedheti a rétegeket, rétegcsoportokat (haladó tipp: azért szerepel ez a réteg a PSD fájlban, hogy kisebb legyen a fájl mérete)
ezt a fehér réteget kapcsoljuk ki vagy töröljük, így láthatóvá válik minden (ebben a scene creatorban már eleve aktív minden réteg, így látható minden objektum)
az adott objektumokhoz effektek, korrekciós rétegek, rétegstílusok is kapcsolódhatnak
az adott objektumokat tetszés szerint áthelyezhetjük, méretezhetjük, forgathatjuk, rendezhetjük
a nem szükséges objektumokat a rétegeik/mappáik kikapcsolásával (is) el tudjuk távolítani

TIPPEK, TANÁCSOK

– célszerű olyan készletet választani, amelyben rengeteg tárgy található, így az adott készletet több projekt során is tudjuk használni (tény, hogy ezek ára nem kevés, de így igen költséghatékonyan tudunk velük dolgozni)

– sőt olyanok is akadnak, melyek a konkrét tárgyakon kívül többféle hátteret, textúrát is kínálnak (azonban akkor sem kell kétségbe esnünk, ha csak tárgyakat kapunk az adott készletben, ma már textúrák, hátterek tekintetében is igen széles a paletta a gyűjtőhelyeken – legyen az például egy papírlap, egy erezetes faháttér vagy éppen egy rusztikus betonalap)

– a „kevesebb néha több” elve ilyen típusú fotó készítése esetén is érvényes – a zsúfolt jelenetekben a saját tartalmaink is nehezebben tudnak érvényesülni

– egyrészt tehát ügyeljünk arra, hogy szellős legyen a jelenet (legyenek üresek terek), másrészt a saját tartalmainknak hagyjunk elegendő helyet, harmadrészt lehetőség szerint (ha csak nem más a koncepció) a saját tartalmaink kerüljenek a középpontba – a tárgyak keretként szolgáljanak, és ezek is a központi tartalmakra irányítsák a figyelmet

– ajánlott először a nagyobb tárgyakkal kezdeni, majd jöhetnek a kisebbek

– a jelenet összeállítása során bátran variáljunk a különböző formákkal és méretekkel

– bátran forgassuk a tárgyakat, bátran kísérletezzünk az elhelyezésekkel, és nyugodtan hagyjuk „lelógni” a tárgyakat a fotóról, ettől lesz sokkal profibb és élettel telibb

– a következetesség ez esetben is fontos – stílus, színvilág, nézet (pl. ha a felülnézet a mérvadó, akkor olyan tárgyakat válasszunk, melyek így lettek lefotózva), megvilágítás, árnyékok

– továbbá ezekhez az objektumokhoz effektek (mint például árnyék) is társulhatnak, melyek be/kikapcsolással hozzáadhatók/elvehetők az adott objektumhoz/ról

– illetve pluszban mi magunk is elláthatjuk további effektekkel, különböző rétegstílusokkal ezeket a tárgyakat

– sőt akár az egész „jelenetre” „húzhatunk” effekteket (pl. színátmenetet, duotone hatást)


Kipróbálod? : )

2 hozzászólás a témában - “Készíts profi hátterfotókat – avagy mit kezdj a „scene creator”-okkal?”

Hozzászólás írása

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

A felhasználói élmény fokozásra ún. cookie-kat használunk. Reméljük, nem gond számodra, ha mégis, kattints a további infó gombra.
OK, üzenet bezárása