Bejegyzésünkben néhány példát hozunk arra, hogy hogyan feliratozhatjuk úgy a fotókat, hogy a szöveges tartalmak jól olvashatók maradjanak.
Ma már rengeteg offline és online anyagon találkozhatunk feliratozott fotókkal, ugyanis a fotók figyelmet megragadó, érdeklődést felkeltő vizuális elemek – névjegykártyák, szórólapok, plakátok háttereként, különféle kiadványokban és akár weboldalak blokkjainak háttereként is hasznosíthatók, feliratozva pedig plusz információkkal, illetve a fotó mondanivalójának megerősítésére is szolgálhatnak az érdeklődők számára.
Azonban ha szöveget illesztünk a képekre, azok sok esetben nehezen olvashatók lehetnek. Az olvashatóságuk megkönnyítése érdekében hoztunk néhány tippet-tanácsot.
Mielőtt belevetnénk magunkat abba, hogy fotókon hogyan dolgozzunk feliratokkal, nézzünk meg néhány szempontot, melyekre érdemes ügyelni a feliratozás során! : )
# Több betűtípus használata esetén a megfelelő, harmonikus betűpárosítás nélkülözhetetlen, viszont az nem elég, ha a betűtípusokat jól kombináljuk – ezeknek az elemeknek a fotó vizuális esztétikájához, stílusához is passzolnia kell.
# Kulcsfontosságú, hogy a feliratokkal ne nyomjuk el a fotó fő mondanivalóját, fő elemét.
# Ha olyan képpel dolgozunk, amelynek egy része lehetővé teszi, hogy jól látható formában feliratot helyezzünk el rajta (pl. egynemű, kissé elmosott a háttere), akkor azon a részen jobban tud érvényesülni a szöveg. Viszont ha szükséges, akkor a felirat olvashatóságát finom árnyékolásokkal is elősegíthetjük.
# Ha a fotón nincsen olyan üres tér, melyen egyszerűen, jól látható formában el tudjuk helyezni a kívánt feliratot, akkor a szöveg helyét ki kell alakítanunk. A szöveges tartalom helye lehet egy alakzatból létrehozott box, vagy éppen egy színátmenetes sáv, vagy a teljes fotó színátmenettel való „kitöltése”. A hely kialakítása során ügyelni kell arra, hogy olyan formában, olyan színvilágban, olyan stílusban hozzuk létre, amely tud kapcsolódni a fotóhoz, nem megy annak rovására.
Nézzük is a feliratok fotón való elhelyezésének kreatív lehetőségeit! : )
# Képre helyezett szöveg
Ez a legegyszerűbb megoldás csak abban az esetben működik megfelelően, a szöveg csak akkor olvasható, ha egyszínű, egynemű fotóval dolgozunk, vagy ha a fotó rendelkezik egy egyszínű, egynemű résszel, amelyre a felirat kerül.
# Árnyékolt betűk
Abban az esetben, ha viszonylag egynemű, de világos, vagy éppen világos részeket is tartalmazó háttéren szeretnénk világos betűszínnel szedett szöveget elhelyezni, megkönnyítheti annak olvashatóságát, ha a feliratot finom árnyékkal látjuk el. Ezáltal a szöveges tartalom jobban ki tud emelkedni a fotóról, könnyebben olvashatóvá válik.
# Színes box a felirat alatt
Azzal is remekül ki tudjuk emelni a feliratot a fényképről, ha a szöveg alatt egy, a kép színeihez illő színes „dobozt”, „sávot” helyezünk el. Ezáltal a szöveg is jól olvasható lesz és a fotó fő részét sem „nyomjuk el” a felirattal.
# Áttetsző „sáv” a felirat alatt
Az összetettebb, részletesebb fotóknál a képre helyezett szöveg és annak árnyékolása nem jó megoldás, ugyanis a komplexebb fotókról a feliratok így sem tudnak kiemelkedni. De ha a szöveges tartalom mögött egy tetszőleges színű, vagy éppen áttetsző „sávot”, „dobozt” helyezünk el, a fotó részletei is ki tudnak rajzolódni, valamint a szöveg is jól olvasható lesz. A „box” mérete és formája a felirat méretétől és a fotó elemeitől függően változhat.
# Áttetsző réteg a fotón
A részletgazdag fotók esetében az is szuper és látványos megoldás, ha a teljes fotóra „húzunk” egy áttetsző fekete, vagy akár színes réteget, melyre a szöveg kerül. Ez szintén azért praktikus, mert a fotó is jól látható marad és a fotó sem nehezíti a feliratok olvashatóságát.
# Homályos, elmosódott „sáv” a felirat alatt
A színes, áttetsző „sáv” helyett akár „fagyott üveg” stílusú, elmosódott, homályos alakzat is elhelyezhető a felirat mögött. Ezáltal a szöveges tartalom alatti rész is „elmosásra” kerül, de ez sem ront a fotó összképén.
# Lineáris színátmenet a fotón
Sok esetben, például webshopok termékfotóinál, utazási irodák fotóin a képeknek nemcsak „helykitöltő”, dekorációs funkciója van, hanem lényeges, hogy maga a termék, vagy éppen az adott helyszín jól érvényesüljön a fotón, ezért a képek esetleges feliratozása nehezebb. Erre lesz jó megoldás egy kis színátmenet a fénykép felső/alsó részén. Tehát ha például a kép alsó részétől induló színátmenet a sötétebb színből megy át a világosabb árnyalatba, akkor a fotó alsó részén keletkező sötétebb árnyalatú „sávban” tökéletesen elhelyezhető az adott szöveges tartalom.
# Sugaras színátmenet a felirat alatt
Ez a lehetőség nagyban hasonlít az előzőhöz, ellenben ez akkor lehet jó megoldás, ha a feliratot nem a kép felső/alsó részén szeretnénk elhelyezni, hanem például annak közepén. A színátmenetnek köszönhetően a felirat jobban ki tud emelkedni a „sötétebb”, de áttetsző háttérről.