Könyvajánlónkban egy hiánypótló „logótervező” kiadványt ajánlunk. Inspiráló és ötletgazdag válogatás a hazai tervezők által készített kiemelkedő színvonalú logókból.
A Scolar Kiadó gondozásában megjelent, Vasvári Péter, nemzetközileg elismert tervezőgrafikus művész által írt és tervezett Magyar logók című könyv a logótervezés világába kalauzolja az olvasókat, a szakmaibelieket, az érdeklődőket, az alkotói oldalt és az ügyféloldalt képviselőket egyaránt – mind elméleti, mind gyakorlati síkon.
A kiadvány megszületését egy pályázat alapozta meg: a benevezett több mint 4000 pályaműből elismert szakmai zsűri választotta ki 319 alkotótól azt a 680 alkotást, mely a könyv gerincét alkotja. Tulajdonképpen egy logógyűjteményt kapunk, de ez a kiadvány valójában több annál. : )
A „szakma” neves képviselői (a teljesség igénye nélkül – Magyar Képzőművészeti Egyetem, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, KREA Design Iskola), tervezőgrafikusok, grafikusművészek, tanárok osztják meg gondolataikat a logóról a nagyérdemű számára. Laikusként is bátran olvashatjuk a soraikat, hiszen jól érthetően, példákkal alátámasztva adnak átfogó képet a logó fogalmáról, mibenlétéről. Nagyon izgalmas látni, olvasni, hogy „ahány ház, annyi szokás”, azaz nagyon sokféleképpen, változatosan lehet megközelíteni a logó meghatározását, szerepét, történetét, kronológiáját, típusait, legfőbb ismérveit, tervezési irányokat, tendenciákat, magát az alkotó folyamatot.
Miután alapos áttekintést kaptunk a jó logó fogalmáról, átevezhetünk a „tanulósabb” vizekre. Beszédes példákkal szemléltetve betekintést kapunk a különféle csoportokba (pl. betűből/ikonból/kabalából álló logók) sorolható és a különféle technikákkal (pl. vonalas, hurkos, áttetsző, tükörkép, rétegződés) készített logók világába. A tervezés folyamatát is megismerhetjük, a jó brieftől (leírás) kezdve a kevesebb sokszor több elvének gyakorlatán át egészen az elkészült munka találó prezentálásáig. Mindezek mellett megtudhatjuk azokat az alapelveket, melyek egy hatékony logót jellemeznek (egyszerű, emlékezetes, időtlen, sokoldalú, releváns). Továbbá szemléltető példákat láthatunk arra, hogy a logó egyik formai elemét külön is használhatjuk díszítőelemként, vagy akár az emblémát, szimbólumot külön is felhasználhatjuk mint márkaazonosító jelzést, ikont. Ezen felül rálátást kaphatunk az „evolúciós” folyamatra, avagy hogyan jutunk el az alapoktól, az ötlettől a munkaterv végéig, milyen szerkesztési megoldások léteznek, végezetül konkrét példákat láthatunk dinamikus (az alapforma mozgatható, flexibilis) logókra, de arra is, hogy a logók hogyan modellezhetők le 3D-ben.
A szakmai zsűri tagjainak bemutatása is mindenképpen figyelemre méltó rész a kiadványban, ugyanis nemcsak az adott tervezőt, alkotót, tervezőgrafikus művészt, képzőművészt ismerhetjük meg közelebbről, de a szemrevaló, minőségi munkáikból is láthatunk ízelítőt, melyek szintén vizuális élményekkel bírnak. A zsűri tagjai a pályázati munkák közül számukra egy-egy kedves logótervet is kiemelnek, és remek, tanulságos leírást adnak hozzá. Élmény olvasni őket! : )
A könyv zárásaként közel 100 oldalon keresztül „ejtőzhetünk” a tematikus, jól átgondolt logóválogatásban.
A klasszikus és a modern változatok egyaránt színre lépnek, állatos-emberes-növényes-épületes logókra is láthatunk példát, továbbá olyan logókat is szemügyre vehetünk, melyekben geometriai formák, betűk, számok, iniciálék, monogramok vagy éppen ikonok, szimbólumok kerülnek főszerepbe. Ezeken kívül olyan kreatív megoldásokkal kreált logók is feltűnnek, mint amelyek 180 fokkal elforgatva is ugyanazt a szót/látványt adják, vagy éppen a negatív üres terekkel és a tükrözésekkel, mélységekkel „játszanak”. A kiadványban jelvény/címer/pecsétszerű logókkal is találkozhatunk, és a „fiókba került” logókat is ajánlott megtekinteni, hiszen ezek is kiváló munkák, alapos tervezéssel és kivitelezéssel készültek.
A nagy gonddal összeállított kiadványt szeretettel ajánljuk mi is!
Logókészítés kurzusunkon logótervezést tanuló hallgatóink számára kiegészítő „tananyagként”, továbbá logóval, logótervezéssel kapcsolatos blogbejegyzéseink mellé szakmai kitekintésként, és mindazok számára is, akik különös vonzalmat éreznek a logók iránt. : )
Kedves Design Akadémia!
Örömmel olvastam a bejegyzést. Köszönöm szépen a megemlítést.
Nagyszerű érzés, ha a könyv sokaknak át tud adni egy vizuális inspirációs töltést. Sok jó példát bemutatva, tervezési és egyéb alapismereteket… Közösség építő, oktató szerepével és „tananyagként” ajánlva pedig kiemelten köszönöm a résztvevőknek, támogatóknak, alkotóknak, akik a könyv folyamataiban résztvettek.
Tisztelettel, Vasvári Péter
https://petervasvari.com/magyar-logok
Kedves Péter!
Mi köszönjük, hogy a kezünkbe vehetjük a könyvet és nagy szeretettel ajánlhatjuk hallgatóinknak és a logótervezés iránt érdeklődőknek.
Üdvözlettel:
DesignAkadémia