A fotók, a grafikák, az illusztrációk, de akár a hátterek, a mintázatok, a textúrák nagyon fontos alapanyagok design munkáinkhoz. Ezek segítenek szemléltetni, prezentálni, megjeleníteni az adott témát, tartalmat, megerősíteni a szöveges részek mondanivalóját, üzenetét, továbbá stílusossá, dizájnossá tenni munkáinkat. Azonban nem mindegy, hogy ezek a vizuális megjelenítések, ábrázolások csak „töltelékként”, dekorációként szolgálnak vagy informatív célt is betöltenek. A fő cél az lenne, hogy ne csak díszítésként álljanak helyt az adott munkán, legyen az egy szórólap vagy egy poszter, hanem ezzel együtt képesek legyenek megragadni a szemlélő figyelmét, üzenetet közvetíteni, hatást gyakorolni, érzelmeket kiváltani, motiválni döntések meghozatalát. „Egy kép többet mond ezer szónál” – ahogy a mondás is tartja. Ezért nagyon fontos körültekintően válogatnunk a fotókat, illusztrációkat a munkáinkhoz.
A képeket, melyeket általában a munkáinkhoz használunk (és nem készen kapott termékfotókkal dolgozunk), szakmai nyelven stock fotóknak is nevezzük. Jogtiszta fotókat a munkáidhoz már nevetségesen olcsón vagy akár teljesen ingyen is beszerezhetsz az általam felsorolt képügynökségektől. Természetesen a tanulás időtartamára, gyakorolni bármilyen kép megteszi, ezért ne költs pénzt feleslegesen, de amikor már élesben dolgozol, akkor mindenképpen kerüld az innen-onnan letöltött képek használatát.
Képlelőhelyek
www.freeimages.com
www.pixabay.com
www.stockvault.net
www.everystockphoto.com
www.openphoto.net
www.depositphotos.com
www.shutterstock.com
www.istockphoto.com
www.dreamstime.com
Az ingyenes stock fotós oldalak általában abból élnek, hogy a fizetősek képeit is reklámozzák,
reklámsávokban, így figyelj rá, hogy melyek a reklámozott fizetős képek és melyek az ingyenesek. Ami ingyenes, nem biztos, hogy korlátlanul, akár üzleti célra is felhasználható, illetve igaz ez a fizetős képek esetében is. Fontos megvizsgálnod az adott képügynökségeknél a kép felhasználási módját és annak engedélyeit, ugyanis ezekre különféle jogosultságok létezhetnek, ami képügynökségenként változó lehet. Pl. a depositphotos.com-nál a standard és a bővített (extended=kiterjesztett) licenc feltételek az alábbi linken érhetők el – érdekességképpen tekintsd át: https://hu.depositphotos.com/license.html
És ha már a licenceknél tartunk: Mondanom sem kell, hogy a szerzői jogok védelme a tartalmakra is fokozottan vonatkozik. Nemcsak hogy nem ér, de egyenesen tilos mások által közzétett tartalmakat másolni és beilleszteni a saját munkádba. Kivételt ez alól csak azok az esetek képeznek, amikor a szerző beleegyezik a tartalom felhasználásába. Ezt általában a forrás (szerző vagy weboldala) megjelölésével szokták megtenni.
Itt ejtenék még szót az ún. Creative Commons-ról. A „Creative Commons” nevű nonprofit szervezet azzal a céllal jött létre, hogy többféle licenc- és szerződésformákkal védje az interneten tartalmat létrehozó szerzők jogait, ugyanakkor lehetőséget biztosítson – különböző korlátok között – más felhasználóknak az adott tartalom feldolgozására és terjesztésére.